Jako że ceny mieszkań wciąż wzrastają, coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w nieruchomości. Jeśli tylko mamy środki na kupno mieszkania, czemu by nie spróbować? Jak jednak zabrać się za takie inwestycje?
Kupno mieszkania pod wynajem
Na początek należy znaleźć odpowiednie mieszkanie pod wynajem. Powinno znajdować się w atrakcyjnej lokalizacji np. w centrum miasta, jeśli zamierzamy wynajmować studentom. Dzięki temu znajdziemy na nie klienta. Kolejnym krokiem jest wyremontowanie go i przystosowanie do mieszkania i zwyczajnego funkcjonowania. Wtedy możemy zacząć szukać klientów.
Wady i zalety wynajmowania mieszkania
Sporą zaletą takiego mieszkania jest to, że dzięki temu zyskamy dodatkowe źródło dochodów każdego miesiąca. Będą to stałe dochody, pod warunkiem, że wciąż będziemy mieli lokatorów. Trzeba liczyć się z tym, że wiele zależy od sezonu. W większych miastach nie ma on znaczenia. W mniejszych, turystycznych może się okazać, że jedynie latem i zimą będziemy mogli liczyć na klientów.
Poza tym ma to też inne wady: konieczność prowadzenia dokumentacji, faktur, rozliczeń itd.
A może najem krótkoterminowy?
Wynajęcie mieszkania na tydzień lub dwa podczas wakacji to także dobry pomysł. Trzeba jednak zadbać o to, by lokal znajdował się w atrakcyjnej turystycznie okolicy. Takie miejsca cieszą się większą atrakcyjnością niż hotele, gdyż można liczyć na niższe ceny, a jednocześnie całkiem dobre warunki.
Jednocześnie lokal szybciej się zużywa, pojawia się więcej lokatorów i może być pewien problem prawny. Z czasem jednak regulacje prawne pewnie określą, na jakich zasadach taki najem może przebiegać.