Fundraiser czyli jak zarabiać na pozyskiwaniu funduszy?

Spotkać ich można w centrach wielkich polskich miast – ubrani w kolorowe kamizelki fundraiserzy zachęcają ludzi do wpłacania darowizn na różne organizacje pożytku publicznego.

Ich zadaniem nie jest pozyskanie pojedynczej dotacji, a przekonanie do regularnego, comiesięcznego wspierania reklamowanej inicjatywy. Co warto wiedzieć o pracy jako fundraiser?

Na czym polega praca jako fundraiser?

Fundraiser to osoba zajmująca się bezpośrednim pozyskiwaniem funduszy i poszukiwaniem nowych darczyńców.

Często, choć nie zawsze pracuje on w miejscach publicznych, zapoznając zainteresowanych przechodniów z misją promowanej fundacji i zachęcając ich do dokonywania regularnych kontrybucji. Nie jest to jednak żelazna zasada, a fundraiser może też pozyskiwać darczyńców przez rozmowy telefoniczne oraz przez internet. Najważniejsze, by umiał zaprezentować reklamowaną inicjatywę w odpowiedni sposób, wskazując na jej najważniejsze zalety oraz użyteczność społeczną.

Ile zarabia fundraiser?

Zarobki fundraisera różnią się w zależności od pracodawcy, ale z reguły na wynagrodzenie składa się stała stawka godzinowa, często w przedziale od 20 do 30 zł netto, a także dodatkowe bonusy zależne od wydajności. Miesięcznie wynagrodzenie może być naprawdę niezłe, szczególnie jeśli ktoś ma prawdziwy talent do pozyskiwania dotacji i przekonywania niezdecydowanych.

Dużą zaletą jest też praca w słusznym celu – w końcu ostatecznym celem fundraisera jest znalezienie darczyńców skłonnych wesprzeć szczytne cele, a także reklamowanie ważnych społecznie inicjatyw i informowanie o nich opinii publicznej. To ciekawa i perspektywiczna praca, która może zapewnić zaskakująco atrakcyjne zarobki!