Nikt nie chce żyć od wypłaty do wypłaty. Chcemy mieć pewność, że pieniędzy nam wystarczy na wszystkie wydatki, a do tego pragniemy oszczędzać na specjalne okazje. Jak zatem zabrać się za planowanie domowego budżetu?
Budżet domowy – podstawowe wydatki
Na początek warto ustalić, jakie wydatki ponosimy każdego miesiąca. Chodzi tutaj o wszelkie rachunki za prąd, gaz, wodę, zakupy itd. Najlepiej jednego miesiąca zbierać wszelkie paragony i podliczyć, ile mniej więcej to wychodzi. Wiadomo bowiem, że kwoty te mogą się różnić zależnie od miesiąca.
Jednorazowe wydatki w Twoim budżecie domowym
Kolejnym krokiem jest ustalenie, jakie jednorazowe wydatki możemy ponosić. Są one bardziej nieregularne, ale ważne jest ich uwzględnienie w planie swoich finansów. Chodzi tutaj np. o prezent, remonty, wyjazdy, wizyty u lekarzy czy mechanika.
Najlepiej podliczyć je w ramach roku, a nie miesiąca. Potem dzielimy oszacowaną kwotę przez 12 miesięcy, dzięki czemu możemy średnio ustalić koszt, jaki ponosimy z ramach tych wydatków.
Budżet domowy – oszczędzanie
Gdy już wiemy, jak wiele wydajemy, znamy też swój miesięczny przychód, to wiemy, jak wiele możemy każdego miesiąca odłożyć. Warto na początku każdego miesiąca usiąść i zastanowić się, na co chcemy przeznaczyć naddatek. Możemy je odłożyć na specjalny rachunek, który będzie naszą poduszką finansową, a możemy je przeznaczyć na coś specjalnego.
Plan roczny w budżecie domowym
Gdy już znamy perspektywy miesięczne, możemy zabrać się za planowanie rocznego budżetu. Dzięki temu, że będziemy mniej więcej znać wydatki na jeden miesiąc, łatwiejsze jest oszacowanie ich na cały rok. To sprawi, że regularne oszczędzanie stanie się dla nas możliwe i będziemy mogli przeznaczyć dodatkowe fundusze na wybrany cel.