Jak zacząć oszczędzać? – podstawowe porady

Każdy mógłby wymienić przynajmniej jedną rzecz, którą chciałby kupić już dziś, już teraz. Jednak zwykle brakuje na nie funduszy. Skąd wziąć nagle kilka tysięcy?

Nikt nie jest w stanie ich wyczarować. Jeśli zaczniemy oszczędzać już dzisiaj, to nie będziemy tak bardzo przejmować się większymi wydatkami.

Oszczędzanie – zacznij zapisywać wydatki

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że oszczędzanie zaczyna się od świadomości tego, ile wydajemy na co. Najlepiej zacząć już dzisiaj prowadzić własną księgę wydatków w formie papierowej lub elektronicznej. Znajdziemy też wiele aplikacji, które dają możliwość śledzenia regularnych wydatków.

Dzięki temu będziemy bardziej świadomi tego, jak wiele pieniędzy wydajemy na drobiazgi, z którym możemy zrezygnować.

Ustal cel oszczędzania

Gdy oszczędzamy „na coś”, łatwiej nam jest zrezygnować z tego. Gdy jednak określimy dokładnie cel, np. na samochód, na wakacje, na prezent, oszczędzanie stanie się prostsze. Będziemy też wiedzieli, ile potrzebujemy pieniędzy, co także doda nam motywacji do regularnego odkładania pieniędzy.

Oszczędzaj systematycznie

Najważniejsze jest jednak to, by regularnie odkładać pieniądze. Nie muszą to być tysiące. Wystarczy kilka złotych. Banki dają przeważnie możliwość zdefiniowana przelewu cyklicznego. Dzięki temu na nasz rachunek oszczędnościowy może wpływać określona kwota każdego miesiąca.

Możemy też skorzystać z możliwości zaokrąglania podczas zakupów. Dzięki temu za każdym razem, gdy będziemy płacić kartą, aplikacja zaokrągli kwotę do pełny złotówek i resztę przeleje na nasze konto oszczędnościowe. Nawet nie spostrzeżemy, gdy kwota na rachunku zacznie wzrastać.

 

One thought on “Jak zacząć oszczędzać? – podstawowe porady

Dodaj komentarz