Jakich informacji nie należy zamieszczać w CV?

Dobry, treściwy i spójny życiorys z pewnością zainteresuje każdego pracodawcę. Niemniej jednak jego stworzenie stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli podejmujemy się tego zadania po raz pierwszy.

CV musi być przede wszystkim stosunkowo krótkie – nie warto pisać wielostronicowego życiorysu, w którym pracodawca będzie musiał doszukiwać się tego, co niezbędne. Jakich informacji nie powinno się umieszczać w CV?

Informacje zbędne dla pracodawcy które często pojawiają się w CV

Wielu osobom wydaje się, że im więcej informacji znajdzie się w CV, tym lepiej. Tymczasem nic bardziej mylnego – pracodawcy nie zwracają uwagi na ilość, tylko na jakość.

Dlatego też poszczególne informacje należy dobierać starannie, tak aby CV nie zamieniło się w elaborat. Przede wszystkim nie piszmy w nim o wszystkich szkołach, jakie ukończyliśmy. Jeśli jesteśmy po studiach wyższych, pracodawcy nie będzie interesowało, do jakiej podstawówki uczęszczaliśmy. Nie zamieszczajmy też informacji o pracy sezonowej bądź takiej, która w żaden sposób nie jest związana ze stanowiskiem, na jakie aplikujemy. W kontekście umiejętności, należy wybierać wyłącznie te, które mogą przydać się na danym stanowisku. To samo dotyczy pasji i zainteresowań. Unikajmy sformułowań bardzo ogólnych, a więc umiejętności takich jak praca pod presją czasu czy zdolność do pracy w grupie. Zamiast tego lepiej napisać o dodatkowych uprawnieniach czy ukończonych kursach, które pomogły nam na przykład w zdobyciu umiejętności językowych.

Dzięki skróceniu CV i umieszczeniu w nim wyłącznie niezbędnych informacji, mamy o wiele większą szansę na pozyskanie wymarzonej posady, niż w przypadku, gdy przedstawimy pracodawcy życiorys na kilka stron.

One thought on “Jakich informacji nie należy zamieszczać w CV?

Dodaj komentarz